Badanie elektroencefalograficzne (EEG) jest nieinwazyjnym badaniem diagnostycznym, które wykonuje się do oceny czynności bioelektrycznej mózgu. Podczas badania EEG rejestrowana jest spontaniczna aktywność mózgu, która jest naturalnym procesem neurofizjologicznym. Wykonywane jest ono za pomocą elektroencefalografu. Aparat ten zapisuje czynność bioelektryczną mózgu (fal mózgowych), poprzez rejestrację zmiany potencjału elektrycznego na powierzchni skóry głowy w wyniku zmiany aktywności neuronów kory mózgowej.
EEG to badanie nieinwazyjne, niedające żadnych skutków ubocznych, może więc być wykonywane w każdym wieku i tak często, jak tylko jest to potrzebne. Badanie nie jest ani bolesne, ani szkodliwe. Badanie EEG można zatem wykonywać komercyjnie, bez skierowania od lekarza.
Szybkie terminy umawiania wizyt oraz otrzymania opisu badania EEG.
Jakie są wskazania do badania EEG
Badanie EEG jest pomocne w diagnostyce zaburzeń neurologicznych o różnym charakterze, u pacjentów we wszystkich grupach wiekowych. Wykorzystywane jest m.in. w diagnostyce:
- zaburzeń i utraty świadomości,
- omdleń,
- bólów i zawrotów głowy,
- podejrzenia padaczki,
- zaburzeń snu,
- zaburzeń koncentracji uwagi,
- zaburzeń pamięci,
- po udarze mózgu,
- po urazach czaszkowo-mózgowych.
EEG jest ważnym badaniem w diagnostyce neurologicznej i psychiatrycznej, w monitorowaniu leczenia, jak i prognozowaniu choroby. Ponadto powinno być okresowo wykonywane w niektórych zawodach obarczonych nadmiernym stresem oraz u sportowców, szczególnie uprawiających piłkę nożną (urazy głowy), sporty walki takie jak boks, karate, ale także podnoszenie ciężarów i wiele innych.
EEG głowy należy do badań, które są przeprowadzane okresowo u kierujących samochodem, pociągiem, metrem czy samolotem. Mózg zupełnie zdrowej osoby w szczególnych sytuacjach stymulacji (np. przerywanym światłem) może pracować nieprawidłowo i spowodować groźną sytuację w transporcie. W niektórych krajach wszyscy kierowcy zawodowi mają wykonywane badanie EEG (skutkuje to zmniejszeniem wypadków, np. na niechronionych przejazdach kolejowych).
Jak się przygotować do badania EEG
- Dzień przed badaniem lub w dniu badania należy umyć włosy.
- Po umyciu nie stosować produktów do włosów (m.in. lakiery, pianki, żele, odżywki).
- Badanie przeprowadzane jest po posiłku- przed badaniem powinno się zjeść lekki posiłek, by nie dopuścić do spadku poziomu cukru we krwi, co może wpłynąć na aktywność mózgu.
- Dzień przed EEG nie powinno się pić alkoholu i zażywać środków odurzających, niewskazane jest także spożywanie napojów zawierających kofeinę (kawy, coli, napojów energetycznych czy mocnej herbaty).
- Wszystkie leki należy NIEZMIENNIE PRZYJMOWAĆ wg zaleceń lekarza prowadzącego, konieczne jest jedynie zgłoszenie osobie wykonującej badanie informacji o przyjmowanych medykamentach.
- Pacjent przed badaniem powinien być wypoczęty i wyspany.
- Gorączka oraz antybiotykoterapia wykluczają z badania.
W razie jakichkolwiek pytań, np. związanych z przygotowaniem do wykonania badania EEG, czy kosztu, prosimy o rozmowę telefoniczną: tel. 730 011 399
Przebieg badania EEG
Badanie EEG głowy przeprowadzane jest w wyciszonym, przyciemnionym i przyjaznym gabinecie. Pacjent przyjmuje wygodną pozycję i w miarę możliwości odpręża się. EEG głowy to badanie długotrwałe i może potrwać nawet godzinę. Pacjent powinien poinformować osobę wykonującą badanie, jakie leki przyjmuje na stałe.
Osoba wykonująca badanie w miarę potrzeby odtłuszcza skórę głowy w miejscach, w których będą umieszczone elektrody wbudowane w specjalny czepek. Następnie pokrywa elektrody specjalnym żelem przewodzącym i zakłada czepek zgodnie z Międzynarodowym Układem 10-20.
Podczas przebiegu badania EEG pacjent może zostać poproszony o aktywniejszy udział, m.in. poprzez:
- Wykonanie szybkich oddechów, czyli doprowadzenie do hiperwentylacji.
- Otwarcie i ponowne zamknięcie oczu, zwane reakcją zatrzymania.
- Fotostymulację.
Interpretacja wyników badania EEG
Wszystkie opisy badania EEG opracowuje Specjalista Neurolog- dr n. med.
Na chorobę wskazują wyładowania napadowe, uogólnione lub ogniskowe zwolnienie, brak prawidłowej czynności podstawowej oraz zjawiska okresowe w elektroencefalogramie. Jeżeli EEG było wykonywane wcześniej, to konieczne jest porównanie wyników.
Średnio, u kilkunastu procent badanych, zdrowych osób, mogą występować zapisy nieprawidłowe. Jednak w wypadku gdy wynik badania EEG jest nieprawidłowy, należy zawsze wykonać konsultacje z neurologiem, który zbierze dodatkowe informacje z wywiadu. Zdarza się, że pewne sytuacje umykają uwadze pacjenta. Jeżeli na przykład badany czasami się zamyśla i na chwilę tracił kontakt z otoczeniem i otoczenie zwracało mu na to uwagę, to w powiązaniu z wynikiem EEG, może się to okazać napadem padaczki.
W sytuacji gdy pacjent nie ma żadnych objawów, które wiązałby się z nieprawidłowym zapisem, to zapisu się nie leczy. Jednak zawsze w takiej sytuacji zalecana jest kontrola zapisu po pól roku lub roku, w zależności od pacjenta.